Rhodos – lodní výlet na ostrůvek Symi - Tiskové centrum | Kovotour.cz

Kovotour plus

Rhodos – lodní výlet na ostrůvek Symi

Jedním nejlákavějších výletů z ostrova Rhodos je návštěva jeho menšího kolegy – ostrůvku Symi, který se nalézá jen necelé dvě hodiny plavby z přístavu Mandraki. Naleznete zde nejen krásné pláže v romantických zátokách, ale za prohlídku stojí i další zajímavosti tohoto turistického magnetu, který svého času proslul také jako největší producent mořských hub na světě i jako strategické místo během válečných výprav.

 


 

Zatímco na ostatních místech v Řecku byly v rámci „pokroku“ staré domy bourány, obyvatelé Symi si svoje staré domky opravují, nebo staví nové tak, aby se hodily ke starým. Tato moudrá zdrženlivost se dnes vyplácí a ostrov Symi je tak právem považován za jeden nejpůvabnějších míst v Egejském moři. Mezi nejnavštěvovanější místo na ostrově patří město Symi, které se dělí na přístav (Yialos) a staré město nahoře (Chorio). Části Chorio dominuje chrám Panayia, kterému se díky opevnění říká hrad a je volně přístupný veřejnosti. Jestli sem míříte na jednodenní výlet, projděte se po přístavu, kde najdete voňavé obchůdky s kořením, suvenýry i spoustu taveren. Pokud byste chtěli navštívit některou z krásných pláží na ostrově, doporučujeme proslulou Agia Marina. Za průzračnou vodou se však musíte vypravit buď pešky, nebo lodí z městečka Symi. Autem se dá dojet například k zátoce Pedi nebo Nimborios, kde vás kromě krásného koupání čeká i několik příjemných taveren.

 

 


Dalším velice oblíbeným místem je klášter Panormitis, odkud je krásný panoramatický pohled na přístav. Existence kláštera je doložena již od 14. století a tento je zasvěcen archandělu Michaelu Panormskému. Klášterní budovy jsou postavené kolem krásně dlážděného nádvoří z mořských oblázků s centrálním kostelem pocházejícím z 18. století a s typickou zvonicí v čele kláštera. Stavba byla financována z darů věřících, hlavní zvon těžký 3 tuny odlili v Rusku a hodiny na věži pochází z roku 1925. Mimo hlavní budovy kláštera stojí kolem nádvoří další budovy s celami mnichů, policejní stanice a celnice. Starý kostel uprostřed nádvoří byl roku 1783 výrazně přestavěn, nástěnné malby v interiéru pocházejí z roku 1792. Překrásně vyřezávaný ikonostas zhotovil v letech 1783 až 1787 řezbář Drakos Taliadouros z ostrova Kos, ikony malovali malíři - mniši Neophytos a Kyriakos Karakostiou ze Symi.

 

 

 

 

 

Hlavní chloubu kláštera a celého ostrova, zázračnou ikonu archanděla Michaela, zhotovil roku 1724 Ioannis Peloponnesios. Představuje stojícího archanděla - malovaná je jen hlava a část nohou, zbytek je vytepán ze stříbrného plechu, pozadí pozlaceno, vše zasazeno do bohatě vyřezávaného rámu. Na řetízku přes obraz jsou zavěšeny stříbrné destičky jako poděkování za vyslyšená přání prosebníků. V levém a pravém bočním křídle arkádového nádvoří jsou dvě muzea. V klášterním muzeu si můžete prohlédnout staré ikony, knihy, církevní předměty, zbraně, modely lodí, antické předměty vylovené z mořského dna, kotvy, námořnické lampy a vycpaná zvířata. V etnografickém muzeu uvidíte tradiční vybavení a zařízení řecké domácnosti.

 

 

 

 Nabídku na ostrov Rhodos naleznete zde: //www.kovotour.cz/zajezdy/rhodos/

 

Vyhledávání