Letiště Václava Havla Praha provádí detekční kontroly uvnitř vybraných zapsaných zavazadel - Tiskové centrum | Kovotour.cz

Kovotour plus

Letiště Václava Havla Praha provádí detekční kontroly uvnitř vybraných zapsaných zavazadel

V rámci zvyšování ochrany cestujících a v souladu s platnou legislativou Evropské unie provádějí pracovníci bezpečností kontroly na Letišti Václava Havla Praha detekční kontroly uvnitř vybraných zapsaných zavazadel. Během tohoto procesu budou některá zavazadla otevřena a fyzicky zkontrolována na přítomnost stopových prvků po výbušninách. Postup má předejít naložení výbušných látek do nákladního prostoru letadla.

Průběh kontroly

Fyzická kontrola probíhá za velmi přísných bezpečnostních podmínek. K výkonu kontroly byla vytvořena proškolená skupina specialistů. Zároveň byla nastavena spolupráce s výrobci zavazadel a bezpečnostních zámků, díky které budou moci zaměstnanci letiště otevřít většinu zavazadel bez poškození. Celý postup je dokumentován a elektronicky monitorován. Do každého zkontrolovaného zavazadla cestující dostane zprávu o průběhu kontroly včetně instrukcí k dalšímu postupu. Zavazadlo bude zároveň opatřeno ochrannou fólií s obrandovanou lepicí páskou, která bude upozorňovat majitele, že prošlo ETD kontrolou.

Postup v případě poškození zavazadla

Při některých formách zabezpečení (integrovaný zámek bez tzv. TSA) může během otevření zavazadla dojít k jeho poškození a nemožnosti toto zavazadlo znovu uzavřít a uzamknout. V takovém případě bude zavazadlo kromě ochranné fólie vybaveno také stahovacími popruhy s logem Letiště Praha.

Postup při poškození zavazadla je vždy řešeno v koordinaci s handlingovými společnostmi operujícími na Letišti Václava Havla Praha. Cestující s poškozeným zavazadlem budou směřováni, aby se obrátili na přepážku reklamací v cílové destinaci a vyřídili do sedmi dnů písemnou reklamační žádost (v souladu s nařízením Evropské Rady č. 2027/97).

Doporučení cestujícím

Letiště Praha doporučuje cestujícím, aby používali zabezpečení pomocí TSA zámků (jsou označeny červeným diamantem), zabalením do folie nebo standardním visacím zámkem, který je možné přeštípnout bez poškození zavazadla.

Informační kampaň

Informace o kontrole zapsaných zavazadel a rady pro cestující je uveřejněno na webových stránkách www.prg.aero/kontrola, na odbavovacích přepážkách či na informačních letácích ve stojanech na letišti. Cestujícím je k dispozici i letištní informační linka na čísle +420 220 111 888.

Vyhledávání