KYPR - Tiskové centrum | Kovotour.cz

Kovotour plus

KYPR

Kypr (Kyperská republika) neboli Afroditin ostrov lásky a krásy, který se nachází v severovýchodní části Středozemního moře. Hlavní město Kypru se nazývá Nikósie. Rozloha ostrovu je necelých 9.300 km2 a žije zde přes 850.000 obyvatel. Úředními jazyky jsou řečtina a turečtina.

 

 

 

Historie

První zmínky lidského osídlení na Kypru pochází již z období neolitu, tzn. okolo roku 8.000 př. n. l. Tehdejší obyvatelé Kypru se usazovali v kamenných chýších a pomalu začali vznikat vesnice. Kypr se díky těžbě mědi a jiných drahých kovů stal rovnoprávným obchodním partnerem Egyptu i dalším zemím východního Středomoří. Ve 13. století začali ostrov kolonizovat Řekové (tzv. období mykénské civilizace). Kypr byl dále ovládán mnoha mocnostmi – Egyptem, Perskou říší, Římská říše, Osmanská říše, později Velká Británie… Roku 1960 se stal ostrov samostatnou Kyperskou republikou s prezidentem Makariosem v čele. Dlouhotrvající rozpory vyvrcholili v etnickou válku. Dodnes nebyly obě části Kypru sjednoceny a do Evropské unie tak vstoupila pouze jižní, tedy řecká část.

 

 

 

Ostrov je rozdělen na dvě části a to na Severní a Jižní Kypr.

 

 Jižní Kypr

Jižní část Kypru, tedy Kyperská republika je členem EU. Právě toto území je hojně navštěvováno českými turisty. Vyhledávané destinace v Jižním Kypru jsou především Limassol, Paphos, Ayia Napa. Co se týče pláží, nachází se zde především jemný bílý písek.

 

Severní Kypr

Turecká republika byla uznána pouze Tureckem a několika separatistickými zeměmi. Někteří návštěvníci ostrova tvrdí, že severní část je hezčí než jižní, takže určitě stojí za to, navštívit obě části ostrova.

 

 

 

Kuchyně

Ostrov nabízí především kombinaci řecké a turecké kuchyně. Pokrmy se připravují z kvalitních surovin a vždy je k dispozici čerstvé maso, ryby, mořské plody, zelenina či ovoce. Jelikož je kyperská kuchyně velmi podobná řecké, nalezneme zde například tzatziki, gyros, mušle, kalamáry atd. Tradiční kyperské jídlo se nazývá „Meze“ – toto jídlo je servírováno na obrovském talíři a nalezneme zde například grilované maso či ryby. Co se týče nápojů, známé jsou především kyperská vína, které se pěstují ve výšce okolo 1000 metrů nad mořem, dále káva, Metaxa či kyperská brandy. V severní části je příprava pokrmů komplikovanější a pochopitelně zde nenalezneme vepřové maso, protože ho muslimové nejedí.

 

Zajímavá místa

Coral Bay je oblíbená pláž, která je pokryta jemným pískem a křišťálově čistou vodou.

Larnaka je jedno z rušnějších středisek na ostrově, dále Limassol, který lemuje pláž dlouhá několik kilometrů. Jedna z nejkrásnějších pláží je Golden Beach. Na Kypru se nachází mimo jiné s spoustu národních parků, například NP Troodos, NP Akamas.

 

 Nabídku našich zájezdů na Kypr naleznete ZDE

 

Vyhledávání