Dubrovník - Tiskové centrum | Kovotour.cz

Kovotour plus

Dubrovník


Dubrovník je velké město a významný přístav v Jižní Dalmácii. Každoročně láká velké množství turistů hlavně kvůli historickému jádru, zapsaného na seznamu UNESCO. Kromě památek a prázdninových cest se sem jezdí i na ozdravné pobyty, Dubrovník je vyhlášené letovisko letních i zimních ozdravných pobytů. Poblíž starého města kotví běžně i pět velkých výletních korábů najednou, tyto tady přes den zůstávají a turisté si mohou udělat výlet do města, než loď zas večer zvedne kotvu.

Jako z pohádky jsou zdejší hradby se strážními věžemi, pevnost Lovrijenac 37 metrů nad mořem, pevnosti Bokar a Revelin, věž Mulo, Pilská brána, Pločská Brána, hlavní promenáda Stradun a další. Říká se, že pokud si svojí láskou zatančíte pod hodinovou věží na promenádě Stradun, přinese vám to štěstí. Na jaře a v létě se tady pořádá spousta svateb. Kdo rád fotí, ten se tady vyžije. Krásné fotky jsou z procházky po vrcholcích hradeb, po kterých se dá město celé obejít a které jsou na některých místech široké až 6 metrů. Historické jádro Dubrovníku je zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Uprostřed města je hodinová věž se dvěma zvony, zvláštností je, že zdejší hodiny se předbíhají nebo zpožďují v závislosti na počasí. Věž je symbolem touhy po svobodě.

Oblázková pláž pod městskými hradbami je považována za jednu z nejkrásnějších pláží v Evropě. Z města můžete vyrazit na výlet na ostrov Lopud, kde je písečná pláž, a také pomník našeho básníka Viktora Dyka, nebo na ostrov Lokrum, který má ve svém středu jezírko, ve kterém se taky může koupat.

V sezoně to tady velmi žije i kulturně a společensky, hlavně večer si na ulicích můžete užít kavárny, bary a jazz. Koncem června a začátkem srpna jsou ulice města plné, koná se tady totiž letní dubrovnický festival. Lidé si zde tak připomínají ideály svobody bývalé dubrovnické republiky. Pokud chcete zažít život zdejších obyvatel, navštivte ranní trhy na Gundulićově náměstí. Farmáři z okolních vesnic tady prodávají ovoce, zeleninu, sýry a domácí alkohol. Ochutnat můžete zdejší specialitu, které se říká „Zmije“, je to taková dlouhá zubatá ryba s bílým masem.

Vydejte se s námi do krásného historického města Dubrovník. 

Vyhledávání