BERAT – klenot Albánie - Tiskové centrum | Kovotour.cz

Kovotour plus

BERAT – klenot Albánie

Berat - jedno z nejstarších a nejkrásnějších albánských měst, bývá často nazýváno „Městem tisíce oken“. Berat bývá také někdy přezdíván albánským Bělehradem a patří dnes k oblíbeným výletním turistickým cílům, jednak pro svou romantickou polohu na řece Osum mezi horami Shpirag a Tomori a také pro řadu památníků, mešit, kostelíků i světských staveb, které jsou po městě rozesety a dotvářejí tak jeho pozoruhodnou atmosféru. Většinu z nich můžete nalézt v rozlehlé citadele čnící vysoko nad městem.


Město Berat je rozděleno na dvě části, starý turecký Mangalem na jedné straně řeky Osum a křesťanskou Goricu, ležící na druhém břehu. Legenda praví, že zde dříve žili dva obři, Shpirag a Tomori, kteří se utkali o srdce dívky zvané Osum. Během urputného boje však oba obři zahynuli a časem se z nich staly místní hory. Jakmile dívka Osum zprávu o smrti obou obrů obdržela, utopila se ve vlastních slzách a vznikla tak dle pověsti místní řeka.

Berat je charakteristický příjemným středozemním klimatem, úzkými vydlážděnými uličkami, vinnou révou pnoucí se po zdech malebných domů zalitými slunečními paprsky, tradiční albánskou hudbou a samozřejmě lahodnou tureckou kávou, kterou nesmíte zapomenout během návštěvy Albánie ochutnat. Kolorit města dotváří promíšenost moderního a původního života, s unikátními tradičními povozy tažené osly, které můžete potkat zejména v křivolakých uličkách.

Berat byl v r. 2005 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Jedinečnou atmosféru Beratu se podařilo zachovat zejména z toho důvodu, že byl za éry diktátora Envera Hodži prohlášen památkovou rezervací.

Oblíbený výlet do Beratu, města tisíce oken, je zařazen do nabídky fakultativních výletů a je možno jej zakoupit při rezervaci zájezdu do Albánie ve značkových prodejnách KOVOTOUR PLUS, telefonicky v call centru na lince 14 001, e-mailem na prodej@kovotour.cz, na www.kovotour.cz nebo v destinaci u delegáta.

 

Vyhledávání