8 důvodů, proč navštívit Černou Horu - Tiskové centrum | Kovotour.cz

Kovotour plus

8 důvodů, proč navštívit Černou Horu

Černá Hora není zdaleka jen Jadran. A i když by se mohlo zdát zbytečné vážit tak dalekou cestu autem, když v Chorvatsku je také dobře, tak se nechte přesvědčit o tom, že tato hornatá zemička skrývá řadu nezapomenutelných krás. Velkou výhodu spatřuji také v tom, že si sem zatím nenašly cestu davy turistů a tak je ideální čas k prozkoumání tohoto málo probádaného území.

Řeka Crnojevica nedaleko Skadarského jezera

Řeka Crnojevica nedaleko Skadarského jezera

1. Malá zemička s mnoha NEJ

Delší cesta do této destinace je bohatě odměněna mnoha neopakovatelnými zážitky. Bylo pro mě novinkou, že je zde k vidění nejhlubší kaňon v Evropě (Tara, 1330 m), jezero s plovoucími ostrovy, nejdelší pláž v Evropě (12 km dlouhá Velika Plaža) i nejdeštivější místo na kontinentu (vesnička Crkvice). Řeka Bojana tekoucí zároveň nahoru i dolů (vlivem nerovností terénu) je světovým unikátem. Nachází se zde i původní prales s mnoha vzácnými druhy rostlin a živočichů. Jedinečný a velmi vřelý je i přístup místních obyvatel k turistům.

Most přes kaňon Tara

Most přes kaňon Tara

2. Vynikající kuchyně

Černohorská kuchyně je jedním z důvodů, proč bych tuto zemi ráda navštívila znovu. Vynikající čerstvá zelenina na všechny možné způsoby, grilované čerstvé ryby, voňavé koření i husté polévky nejlépe chutnají v malých bistrech a stylových hospůdkách, kde zážitek z jídla ještě umocní přátelské chování obsluhy.

Kavárna v přístavu Perast

Kavárna v přístavu Perast

Nemůže chybět ani silná káva připravovaná v džezvě a super sladké dezerty. Černohorci jsou velmi hrdí na svůj vynikající pršut, vyráběný z masa vepřů krmených výhradně kukuřicí. Ze svých cest po Černé Hoře jsem vezla tento skvost spolu s výborným červeným vínem a všichni obdarovaní nešetřili chválou. Dalším vynikajícím jedlým suvenýrem může být tradiční sýr, směsi bylinek nebo silná pálenka Iozova rakija.

Černohorský pršut

Černohorský pršut

3. Města plná historie i luxusu (Kotor, Sveti Stefan, Budva)

V Černé Hoře je k vidění mnoho krásných historických památek i malebných kosmopolitních měst. Mezi mé favority patří především Kotor ležící v krásném zálivu Boka Kotorska, je obehnán masivními hradbami, skrývajícími obdivuhodně zachovalé středověké centrum (zapsané na seznamu UNESCO). Úzké uličky lákají k procházkám a výhled z pevnosti Sv. Jana vás určitě nenechá chladnými.

Uličky starobylého Kotoru

Uličky starobylého Kotoru

Při návštěvě luxusního letoviska Sveti Stefan jsem si snažila představit, že v těchto místech byla původně nenápadná rybářská vesnička. Ta se v 60. letech 20. století proměnila v exkluzivní městečko hojně vyhledávané celebritami. Skalnatý poloostrůvek spojený s pevninou úzkou písčitou pláží si zachoval hvězdný lesk i do dnešních dní.

Sveti Stefan, Černá Hora

Sveti Stefan, Černá Hora

Nádherné historické letovisko je také Budva, která navíc nabízí i mnoho kulturních představení, festivalů i archeologické muzeum s mnoha vzácnými exponáty.

Budva, Černá Hora

Budva, Černá Hora

4. Skadarské jezero

Unikátní přírodní a ornitologická rezervace (největší v Evropě) se rozkládá na hranicích s Albánií a určitě stojí za návštěvu. Nádherná krajina plná zeleně se snoubí s vysokými horami i nekonečnou vodní hladinou (největší jezero na Balkáně), protkanou mnoha ostrůvky, které se stávají útočištěm pro 280 druhů ptáků. Místo je také velmi oblíbeným cílem rybářů. I já jsem zkoušela štěstí a koupila si jednodenní rybářský lístek. A přesně podle předpokladů jsem v oblasti s ročním výlovem ryb v řádech miliónů kilogramů neulovila ani běličku. Oblast je protkaná sítí stezek pro pěší turisty i cyklisty a k vidění jsou malebné kostelíky, pevnosti, hrady i vesničky s tradiční architekturou. V letních měsících nabízí jezero krásné koupání na celé řadě malých písčitých i oblázkových plážiček.

Vesnice Karuc u Skadarského jezera

Vesnice Karuc u Skadarského jezera

5. Ada Bojana

Vyznavači nudismu možná již někdy slyšeli o naturistickém ráji na ostrůvku ležícím na hranicích s Albánií. Krásná tříkilometrová písčitá pláž bývala pohraniční zónou a zdejší příroda, obklopující deltu řeky Bojany, je opravdu panenská. Teplé vody jsou plné ryb a zakoupení rybářského lístku patří téměř k povinnosti (jen bych doporučila rybařit raději v oblečení, místní komáři jsou poměrně agresivní).

Tradiční rybářské sítě na řece Bojana

Tradiční rybářské sítě na řece Bojana

6. Národní park Durmitor

V národním parku Durmitor ukazuje Černá Hora svou divokou tvář. Rozkládá se na hranicích s Bosnou a Hercegovinou a jeho podstatná část je pod ochranou UNESCO. Nachází se zde nejvyšší vrchol Bobotov Kuk ( 2525 m.n.m.), stolová hora Crvena Greda, krasové jeskyně (v jedné z nich se za války ukrýval generál Tito), propasti, blankytně modrá ledovcová jezera i dravá řeka Tara, vytvářející 40 km dlouhý a 1 300 m hluboký kaňon (druhý největší na světě po Grand Canyonu). Zajímavým rozptýlením jsou romantické salaše obklopené ovečkami. Místní příroda je velmi bohatá na nejrůznější druhy hmyzu, motýlů a v jarních měsících (které jsou pro túru ideální) rozkvétá tisíci barevnými květy.

Národní park Durmitor

Národní park Durmitor

7. Plachtění

Divoké černohorské pobřeží láká v posledních letech také milovníky jachtingu. K hlavním výhodám patří nižší ceny, krásná městečka i teplé moře s menším množstvím jachet. K dispozici je 1500 stání (Herceg-Novi, Kotor, Prčanj, Tivat).

Jachting v zálivu Kotor (Boka Kotorska)

Jachting v zálivu Kotor (Boka Kotorska)

8. Pláže a moře

A prohlídka Černé Hory by nebyla kompletní bez návštěvy některé z vyhlášených pláží. Nejoblíbenější jsou dlouhé písčité pláže v okolí letovisek Budva nebo Bečiči. Jsou zde k dispozici střediska vodních sportů, stánky s občerstvením i lehátka se slunečníky. O poznání komornější atmosféra je v menších zátokách lemovaných útesy u městečka Ulcinj. Zdejší Velika Plaža je zajímavá vysokým obsahem léčivých minerálů (nemoci pohybového ústrojí). Ženska Plaža je nudistická pláž určená výhradně ženám. Vyvěrá zde minerální pramen s pozitivními účinky na léčbu sterility.

Vyhledávání